Ocieplenie domu – styropian czy wełna mineralna?

Ocieplenie domu - styropian czy wełna mineralna?

Podczas budowy domu w pewnym momencie, nadchodzi czas na wybór odpowiedniego materiału na docieplenie. Czym należy się kierować przy wyborze? W jakich warunkach sprawdzi się styropian, a w jakich wełna?  

Styropian

Jest to najtańsza metoda docieplenia budynku. Ocieplenia styropianowe doskonale sprawdzają się w warunkach dużej wilgotności. Odporność na wilgoć jest ważna szczególnie, kiedy ocieplamy budynek położony w pobliżu jeziora lub w innym miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza. 

Niewątpliwą zaletą styropianu jest niewielka waga. Dzięki temu nie jest on znaczącym obciążeniem dla konstrukcji budynku. Nadaje się wiec do docieplania nowoczesnych, ale również starych domów.

Styropian ma niestety jedną istotną wadę – nie jest odporny na wysokie temperatury, a więc nie stanowi zabezpieczenia budynku np. przed pożarem.  Jest to materiał samogasnący. Oznacza to, że topi się i dymi jeżeli w okolicy jest źródło ognia, natomiast sam nie będzie jego źródłem.

Wełna 

Nieco droższa niż styropian, ale odznaczająca się nieco innymi parametrami – wełna mineralna

W przeciwieństwie do styropianu, charakteryzuje się ona bardzo wysoką przepuszczalnością pary. Można więc ją stosować na budynki drewniane.
Ocieplenie wykonane przy użyciu wełny mineralnej będzie ognioodporne, zapewnia więc ono bardzo dużą ochronę przeciwpożarową. 

 Kolejną zaletą tego materiału jest duża elastyczność dzięki której istnieje możliwość dopasowania warstwy ocieplającej do krzywych i zaokrąglonych ścian.
Wełna niestety odznacza się dość duża wagą. Montowana jest więc na stalowe kołki. Nie nadaje się ona w momencie, kiedy budynek posiada jakiekolwiek wady konstrukcyjne. 

Rodzaj ocieplenia a izolacyjność akustyczna

W przypadku kiedy zależy nam na tłumieniu dźwięków, warto zwrócić uwagę na to jakiego typu ściany mamy w budynku.

Przy ścianach szkieletowych i trójwarstwowych większą izolacyjność akustyczną będzie wykazywać wełna mineralna. 

Jeżeli posiadamy ściany dwuwarstwowe, zarówno styropian jak i wełna, będą wykazywać bardzo podobne właściwości tłumienia dźwięków.

Izolacja termiczna

Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze parametry izolacji termicznej, w pierwszej kolejności należy spojrzeć na wartość współczynnika przenikania ciepła (lambda). To on powie nam czy dany materiał spełnia warunki jakie chcemy uzyskać. Wartość ta powinna być podana przez producenta. 

Zarówno wełna jak i styropian posiadają zróżnicowane wartości przenikania ciepła. Na tym polu nie można jednoznacznie określić, który materiał jest lepszy.

Cena

Przy wyborze odpowiedniego materiału na docieplenie, często decydującym  elementem jest cena wykonania ocieplenia. Na tym polu stanowczo wygrywa styropian. Jest to materiał o wiele tańszy niż wełna. W związku z tym jest też częściej wybierany. 

Wybór tynku

Kupując materiały docieplające pamiętajmy również o odpowiednio dobranym tynku elewacyjnym. Nie każdy rodzaj tynku nadaje się na każdy typ ocieplenia.

W przypadku styropianu możemy stosować praktycznie każdy tynk cienkowarstwowy. Problem pojawia się przy wełnie. Na ten rodzaj materiału nadają się tylko tynki o wysokiej przepuszczalności pary.

Dobór odpowiedniego tynku elewacyjnego warto dobrze przemyśleć. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z producentem lub sprzedawcą mas na tynki elewacyjne.

Dodaj komentarz