Tynk mineralny cienkowarstwowy - czy warto stosować?
Jakie są wady i zalety stosowania tynku mineralnego? W jakich warunkach sprawdzi się najlepiej? Czy tynki mineralne można stosować wewnątrz pomieszczeń?
Zastanawiając się nad wyborem tynku, warto zwrócić uwagę na tynk mineralny. Jest to rodzaj tynku, który stanowi mieszankę piasków kwarcowych i dolomitowych, dodatków mineralnych, wapna, a także cementu, który w tym przypadku stanowi spoiwo. Od tynków silikonowych, silikatowych i akrylowych odróżnia go właśnie rodzaj spoiwa jakim w przypadku ww tynków jest żywica.
Co wyróżnia tynk mineralny?
Główną zaletą tynku mineralnego jest bardzo wysoka przepuszczalność pary. Pozwala to na nanoszenie go, zarówno na ocieplenie styropianowe, jak i bardziej wymagające ocieplenie z wełny mineralnej.
Mały opór dyfuzyjny pozwala ścinom budynku “oddychać”. Swobodne odprowadzenie pary wodnej jest ważne, ponieważ zapobiega gromadzeniu się jej wewnątrz ścian.
Paroprzepuszczalność pozwala na pokrywanie tynkiem mineralnym również ścian wewnętrznych.
Zasadowy odczyn tynku mineralnego zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, grzybów i pleśni.
Dużą zaletą tynków mineralnych jest całkowita niepalność i niska cena.
Wady tynków mineralnych
Niestety, ale mineralny tynk nie jest materiałem pozbawionym wad.
Główną z nich jest problem z ciemnieniem odcienia przy kontakcie z wodą. Cecha ta sprawia, że tynki mineralne wymagają pokrycia farbą elewacyjną. Generuje to dodatkowe koszty i wymaga więcej czasu i pracy niż inne rodzaje tynku.
W końcowym rozliczeniu elewacja wykonana tynkiem mineralnym może okazać się droższa niż w przypadku tynku akrylowego.
Tynki mineralne nie nadają się również w miejsca o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Cechuje je słaba odporność na wnikanie zanieczyszczeń. W związku z tym konieczne będzie czyszczenie i ponowne malowanie elewacji już po kilku latach od nałożenia tynku.
Przy zakupie tynku mineralnego musimy zwrócić uwagę na datę ważności i numer partii. Ze względu na naturalne wypełniacze, kolor tynku może się różnić w zależności od daty produkcji.
Poprzednie
Następne
Ile kosztuje tynk mineralny?
Ceny tynków mineralny różnią się w zależności od producenta. Możemy przyjąć, że średni koszt 25 kg suchego produktu w worku to około 38 zł.
Wydajność takiego tynku różni się w zależności od uziarnienia. Przy uziarnieniu ok 1,5 mm wydajność to 2,1 kg/m2 – jest to najmniejsza wielkość ziaren jaką możemy kupić. Przy uziarnieniu 3 mm wydajność to 4,3 kg/m2.
Czy warto stosować tynk mineralny?
Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Przed podjęciem decyzji warto porównać ceny wykonania elewacji, przy użyciu tynku akrylowego, silikonowego, silikatowego i mineralnego. Warto uwzględnić również dodatkowe koszty, takie jak częstość renowacji elewacji, konieczność czyszczenia, a także jej wytrzymałość.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Dowiedz się więcej.