Są to jedne z częściej wybieranych tynków. Elewacje pokryte nimi zachwycają trwałością i kolorem. Czym charakteryzuje się tynk akrylowy? Czy warto go wybierać?
tynk akrylowy tworzy mieszanka kruszyw fakturujących, spoiw i żywic akrylowych, a także barwników. Wielkość elementów nadających fakturę to od 1 do 2,5 mm. Dzięki odpowiedniej zawartości żywic i kruszyw, tynk akrylowy jest bardzo wytrzymały na uderzenia i odporny na pękanie.
Dzięki bardzo dobrym parametrom fizykochemicznym, tynk akrylowy jest z powodzeniem stosowany zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.
Rodzaje faktur tynków jakie możemy uzyskać
Najpopularniejszym sposobem nakładania tynku akrylowego jest tzw. baranek lub też tynk nakrapiany.
Faktura takiego tynku wygląda jak nierównomiernie ułożone ziarenka o różnej średnicy. Daje on bardzo ciekawy efekt i potrafi zamaskować niektóre nierówności ścian.
Tynk typu baranek nakłada się poprzez odpowiednie ( zwykle zakreślanie koła) ruchy pacą tynkarską. Tego typu fakturę najszybciej jednak można nałożyć w sposób zmechanizowany, czyli przy użyciu agregatu tynkarskiego. Gwarantuje on idealnie wyglądający “baranek” wykonany bardzo małym nakładem pracy.
Kolejnym bardzo popularnym modelem nakładania tynku akrylowego jest tzw. kornik. Faktura ta charakteryzuje się pionowymi wgłębieniami widocznymi na jej powierzchni. Mają one przypominać bruzdy tworzone przez korniki.
Wzór ten powoli traci na popularności, ponieważ wymaga ręcznego nakładania, a co za tym idzie jest bardziej czasochłonny. Do wzoru typu “kornik” podłoże powinno być idealnie równe.
Poprzednie
Następne
Kiedy tynk akrylowy to zły pomysł?
Tynki akrylowe ze względu na swoje słabe właściwości przepuszczania pary, nie nadają się na tzw. “oddychające” podłoża. Do ociepleń tego typu należy np. wełna mineralna. Doskonale sprawdzą się natomiast na ociepleniach ze styropianu.
Przy tego typu tynkach warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór koloru. Ciemne kolory na mocno nasłonecznionych ścianach mogą z czasem pękać. Warto więc je stosować w miejscach mniej narażonych na promienie słoneczne.
Jak nakładać tynk akrylowy?
Przed przystąpieniem do nakładania tynku musimy przygotować odpowiednio podłoże i narzędzia. Ściana, która będzie pokryta mieszanką musi być wcześniej odpowiednio oczyszczona i zagruntowana.
Przed przystąpieniem do pracy warto przygotować sobie podstawowe narzędzia takie jak: paca tynkarska, szpachla i wiadro. Jeżeli decydujemy się na natrysk za pomocą pistoletu tynkarskiego, warto wcześniej zaopatrzyć się w tego typu sprzęt. Agregat tynkarski kupić możemy na portalach aukcyjnych lub w sklepach stacjonarnych. Jest to produkt o szerokim zastosowaniu m.in. tynkowanie, natrysk gładzi, malowanie, gruntowanie.
Przed przystąpieniem do pracy masę tynkarską należy dobrze wymieszać.
Tynki akrylowe są produktami wydajnymi. Na 1 m2 ściany wystarczy ok 2,5 – 3 kg produktu.
Koszt jednego opakowania 25 kg to około 70 – 120 zł.
Tynk akrylowy należy nakładać w temperaturach od 10 – 25 st.
Ze względu na swoje właściwości i bardzo przystępna cenę, tynki akrylowe cieszą się nieustającą popularnością. Podobnie jak tynki silikonowe są jednymi z najczęściej wybieranych produktów do pokrywania elewacji budynku.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Dowiedz się więcej.