Natryskowe malowanie ścian

Malowanie natryskowe - kiedy się sprawdza? rodzaje farb i urządzeń

Malowanie natryskowe, to nic innego jak nakładanie mocno rozproszonego strumienia farby pod ciśnieniem, na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Farba nakładana natryskowo ma bardzo dużą dyspersję, czyli jej cząsteczki są bardzo małe. Dzięki temu równo pokrywa powierzchnię i malowanie jest znacznie wydajniejsze.

Jest to metoda, która powoli zastępuje malowanie tradycyjnymi wałkami czy też pędzlami. Dobrze dobrane urządzenie i farba nie pozostawią smug i zacieków na ścianie, a także znacznie przyspieszą remont.

Czym malować – dobór urządzenia

Pierwszym i niezbędnym elementem, jaki jest potrzebny do malowania natryskowego, jest kompresor. To dzięki powietrzu które pompuje, agregat do malowania może działać.
Oczywiście istnieją agregaty malarskie, które nie wymagają zewnętrznego kompresora, są to tzw. agregaty hydrodynamiczne. 

Agregaty malarskie możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: pneumatyczne i hydrodynamiczne.

Oprócz wyglądu, różnią się one też wymaganiami dotyczącymi kompresora.

Agregaty malarskie hydrodynamiczne

Urządzenia tego typu nie potrzebują dodatkowej sprężarki. Posiadają one wbudowany silnik, który pompuje farbę bezpośrednio z wiadra do pistoletu. Agregaty hydrodynamiczne nie posiadają własnego zbiornika na farbę. Ich przestawianie może więc być uciążliwe.
W porównaniu do innych agregatów dostępnych na rynku, urządzenia te są dość głośne. Wymagają bowiem, ciągłej pracy silnika podczas natrysku. Niemniej jednak są one dość popularne.

Agregaty malarskie pneumatyczne

Są to agregaty, które użycia  kompresora. Agregaty tego typu podzielić można na te posiadające duży, osobny zbiornik na farbę i takie, które niewielki zbiorniczek mają przytwierdzony do pistoletu. 

Ten drugi rodzaj, jest stanowczo najmniej poręczny i wymagający największej siły mięśni. Dźwiganie np. 5l farby w zbiorniku umiejscowionym u góry pistoletu, już nawet przy krótkich pracach, będzie kłopotliwe.

Ratunkiem są tutaj agregaty posiadające duży zbiornik na farbę. W przypadku tego typu agregatów nie ma konieczności zbędnego dźwigania. Zbiornik posiada podwozie z kołami, a więc transport urządzenia również jest prosty. Agregaty pneumatyczne są znacznie cichsze niż ich hydrodynamiczne odpowiedniki. Dzieje się tak, ponieważ silnik kompresora pracuje, tylko w momencie pompowania. Długie przewody kompresora, w większości przypadków, pozwalają na umieszczenie go w innym pomieszczeniu, co znacznie zwiększa komfort akustyczny pracy. 

Zarówno w przypadku agregatów hydrodynamicznych, jak i pneumatycznych po wykonanej pracy urządzenie należy umyć. Instrukcja mycia i konserwacji znajduje się w instrukcji obsługi. Zwykle jednak mycie urządzenia polega na przepuszczeniu przez nie wody, aż do uzyskania czystego strumienia.

Pistolety malarskie

Odpowiednia praca agregatu malarskiego zależy głównie od pistoletów do malowania. Warto więc na ich dobór poświęcić czas i zapoznać się z możliwymi opcjami u danego producenta.
Warto zwrócić uwagę na to:

 • z jakich materiałów wykonane są pistolety i dysze,
 • czy iglica pistoletu jest wymienna,
 • jaka jest szerokość natrysku -im szerszy natrysk tym szybsza praca
 • czy szerokość natrysku jest regulowana
 • jak duża jest dyspersja cząstek rozpylanych przez pistolet
 • jakie rodzaje dysz dostępne są do pistoletu (dysza 2,5 mm sprawdza sie przy wszystkich, nawet gęstych farbach emulsyjnych, dysza 1,4 mm będzie odpowiednia do materiałów rozpuszczalnikowych)
Jeżeli malujemy dużo lepiej sprawdzić ofertę pistoletów profesjonalnych lub półprofesjonalnych. Ich wykonanie i żywotność zrekompensują nieco wyższy koszt. Pistolety profesjonalne znajdziesz TUTAJ

Kiedy malowanie natryskowe ma sens?

Malowanie natryskowe na tyle przyspiesza pracę, że jest jednym z lepszych rozwiązań w większości pomieszczeń. Kłopotliwe, może się ono okazać tylko w przypadku, kiedy mamy dużo tzw “odcięć” kolorów. W takim przypadku, aby zmienić kolor, należy wcześniej umyć całe urządzenie. Rekompensuje to szybkość natrysku farby i mniejsza ilość warstw jaką musimy nałożyć.
Należy pamiętać, że natryskowo malować możemy nie tylko ściany na których znajduje się gładź gipsowa. Ten rodzaj nakładania farby sprawdzi się idealnie przy nierównych powierzchniach takich jak. np drewno lub drewniana boazeria, różnego rodzaju tynki ozdobne, a także sztukateria. 

Zobacz jak łatwo nakładać farbę metodą natryskową.

Rodzaje farb do malowania natryskowego

Większość farb nadaje się do natrysku. Przy użyciu agregatu możemy nanosić farby:
 • olejno-żywiczne,
 • alkilowe,
 • winylowe,
 • epoksydowe,
 • bitumiczne,
 • epoksydowo-bitumiczne,
 • poliuretanowe,
 • krzemianowo-cynkowe,
 • akrylowe,
 • lateksowe,
 • chlorokauczukowe

Malowanie agregatem malarskim, jest wyjątkowo szybką metodą pracy. Zmniejsza ona zużycie farby i sprawia, że powierzchnie pokryte są równo, bez śladów wałka i zacieków.

Dodaj komentarz