Agregat malarski — jak wybrać, aby nie żałować?

Agregat malarski — jak wybrać, aby nie żałować?

Malowanie natryskowe jest jednym z najefektywniejszych form pokrywania ścian farbą emulsyjną. Pozwala ono na równe pokrycie powierzchni ściany, łatwiejsze zakrycie poprzedniego koloru, uzyskanie ładnej struktury i -przy odrobienie wprawy- uniknięcie nieestetycznych zacieków.

Na rynku znajdziemy różnego typu agregaty malarskie. Jak wybrać najlepszy?

Na czym polega malowanie natryskowe ?

Jest to metoda najczęściej wybierana przez profesjonalne ekipy remontowe i budowlane. Aktualnie agregaty malarskie są dostępne również dla zwykłego użytkownika.
Malowanie natryskowe to nic innego jak pokrycie wskazanej powierzchni, bardzo drobno rozbitymi cząsteczkami farby lub innej substancji nadającej kolor. Odpowiednie rozbicie farby, czyli tzw. dyspersja powstaje na skutek zastosowania specjalistycznych dysz przeznaczonych do malowania.
Aby farba przedostała się do dyszy, stosuje się różnego rodzaju mechanizmy zasysające. Na ich podstawie możemy rozróżnić agregaty: membranowe, tłokowe, elektryczne, spalinowe, pneumatyczne.

Rodzaje agregatów malarskich

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń do malowania natryskowego, są małe pistolety elektryczne z wbudowanym niewielkim zbiornikiem na farbę. Są to urządzenia bardzo popularne głównie ze względu na niską cenę i szeroką dostępność w marketach budowlanych. Dobrze sprawdzają się one, jeżeli do wykonania mamy 1-2 prace we własnym domu lub ogrodzie. Pistolet malarski z tej półki cenowej niestety nie będzie zbyt trwały, jego działanie również może nie być do końca zadowalające. 

Kolejnym bardzo popularnym, ale niestety już o wiele droższym rozwiązaniem są agregaty hydrodynamiczne. W obrębie tych agregatów malarskich wyróżniamy urządzenia tłokowe i membranowe.
Różnią się one elementem, jaki jest odpowiedzialny za podawanie farby. W przypadku agregatów membranowych to specjalna membrana stanowi element ruchomy i dzięki niej farba transportowana jest do pistoletu malarskiego. Dużym minusem agregatów membranowych jest słaba efektywność zasysania farby w stosunku do agregatów tłokowych. 

Agregaty tłokowe (np. Graco, Wagner) są stanowczo bardziej wydajne od agregatów membranowych, jednak ich cena jest o wiele wyższa. Za podawanie farby odpowiedzialny jest w nich specjalny tłok, sterowany przez wbudowany komputer. Niestety dodatkowa elektronika może generować wysokie koszty ewentualny napraw sprzętu. W związku z tym przed zakupem warto zapoznać się warunkami reklamacji i z możliwością skorzystania z serwisu producenta. Dobrym pomysłem będzie również przeczytanie opinii klientów i znalezienie informacji o najczęstszych usterkach. Do ich zasilania zazwyczaj potrzebna jest energia elektryczna, zdarzają się też urządzenia wyposażone w silnik spalinowy, który jest gorszym rozwiązaniem ze względu na szkodliwe substancje, jakie emituje.

Na rynku od kilku lat można zaobserwować również  pneumatyczne agregaty malarskie (np. Agrekom). Jest to nowość, ale godna uwagi.
Ten typ agregatów malarskich szybko zyskuje na popularności, szczególnie wśród firm remontowych. Głównie ze względu na stosunkowo niską cenę i wielofunkcyjność — jednym urządzeniem możemy malować, gruntować i impregnować. 

Pneumatyczne agregaty wyposażone są w zbiornik ciśnieniowy, do którego wlewamy farbę lub inną substancję, którą chcemy nakładać. Zbiornik zazwyczaj wyposażony jest w podwozie na dużych kołach, co daje gwarancję mobilności. Agregaty malarskie tego typu mogą z powodzeniem być używane również do malowania elewacji budynku, a także bielenia ścian mlekiem wapiennym. 

Konstrukcja pozbawiona zbędnej elektroniki jest w dużym stopniu odporna na uszkodzenia, również te mechaniczne. Na rynku znaleźć można gotowe zestawy przeznaczone do malowania natryskowego. Znajdziecie w w nich m.in. lancę pozwalającą na malowanie trudnodostępnych miejsc (np. w czasie bielenia), pistolet malarski, duży zbiornik, a także przewody pozwalające na doprowadzenie do pistoletu farby i powietrza. Długość węży jest uzależniona od max. ciśnienia, jakie możemy uzyskać na danym zbiorniku. Przy zbiorniku z max. ciśnieniem 8 bar, możemy używać węży o długości nawet 15-20 metrów. 

malowanie natryskowe pistoletem

Pistolet do malowania – co wybrać?

Każdy agregat malarski wyposażony jest w odpowiedni  pistolet malarski. Przy zakupie agregatu, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest pistolet do malowania,  a także na dysze jakie możliwe są do użycia wraz z nim. W przypadku pistoletów wykonanych ze słabej jakości materiałów np. plastiku musimy pamiętać, że nie posłużą nam one zbyt długo, tym bardziej że materiał ten nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne np. upadki. 

Dobrym rozwiązaniem jest wybór pistoletu do malowania wykonanego z metalu. Daje to gwarancję odporności na uszkodzenia i dłuższej żywotności. 

Przed zakupem zapytajmy sprzedawcę o dostępne rodzaje dysz, a także o ich przeznaczenie. Dysze stosowane w każdym z typów agregatów malarskich, mają swoje oznaczenia. Producent zazwyczaj informuje jakiej wielkości dysza będzie odpowiednia do materiału jaki chcemy nakładać.

Przed zakupem

Aby długo cieszyć się pracą nowym urządzeniem, przed zakupem zapytajmy sprzedawcę o kilka ważnych elementów m.in. 

  • Dostępność urządzenia – zdarza się, że na wymarzony agregat musimy czekać wiele tygodni, ponieważ sprzedawca nie posiada go na stanie. W takim przypadku warto wcześniej dopytać, czy urządzenie nadal jest produkowanie. Jeżeli nie, możemy mieć kłopoty z zakupem części zamiennych.
  • Certyfikaty jakie posiada urządzenie (Urządzenie musi posiadać certyfikat CE zgodny z dyrektywą maszynową i ciśnieniową)
  • Dostępność części zamiennych i ewentualny serwis.
  • Sposób realizacji gwarancji np. gwarancja Door2Door likwiduje koszty związane z dostarczeniem urządzenia do sprzedawcy.
  • Pomoc techniczna podczas uruchomienia urządzenia lub szkolenie z prawidłowego użytkowania agregatu.
  • Łatwość komunikacji telefonicznej ze sprzedającym lub producentem – jeżeli kontakt jest z jakiegoś powodu utrudniony, musimy mieć na uwadze, że w razie pytań pojawiających się np. w trakcie pracy możemy mieć problem z uzyskaniem odpowiedzi i pomocą.

Dodaj komentarz