Elewacja budynku krok po kroku

Elewacja budynku krok po kroku

W teorii szybko, łatwo i przyjemnie, ale czy zawsze? Jak prawidłowo wykonać elewację budynku? Jaką metodę nakładania tynku wybrać? Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć, aby nasza elewacja pozostała w dobrym stanie przez długie lata? 

Podczas budowy domu, przychodzi moment w którym decydujemy się na ocieplenie jego zewnętrznych ścian. Jest to rozwiązanie gwarantujące dobrą izolację budynku i estetyczny wygląd.
Każdy materiał na ocieplenie odznacza się inną specyfiką. Przed zakupem warto dowiedzieć się jaki będzie dla nas odpowiedni.

Jeżeli wybierzemy już między wełną mineralną, a styropianem, kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego rodzaju tynku. Pośród tynków mineralnych, silikonowych, silikatowych i akrylowych na początku ciężko się zorientować. Pomocne mogą okazać się odpowiednie poradniki lub rozmowa ze sprzedawcą.

Najprostszym rozwiązaniem podczas tynkowania domu, jest zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Co w przypadku, jeżeli chcemy wykonać całość prac samodzielnie? Oczywiście jest to możliwe, ale warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia m.in. agregat do natrysku tynku elewacyjnego, który znacznie ułatwi nam pracę (ceny takich agregatów zaczynają się już od 1890zł).

Co jest potrzebne podczas wykonywania ocieplenia budynku?

Przed przystąpieniem do prac musimy zaopatrzyć się w materiały takie jak:

  •  zaprawa klejąca
  • materiał izolacyjny (np. styropian lub wełna mineralna)
  • kołki mocujące (tzw. łączniki mechaniczne)
  • klej do siatki wzmacniającej
  • siatka zbrojąca
  • podkład pod tynk elewacyjny
  • tynk elewacyjny
  • listwa startowa 
  • listwa pcv z siatką do dylatacji
  • uszczelki maskujące do szczelin dylatacyjnych
tynkowanie klej na siatkę natrysk
Natrysk kleju pod siatkę zbrojącą

Przygotowanie ścian

Ocieplenie domu możemy rozpocząć około miesiąca po zakończeniu mokrych prac np. tynkowania ścian wewnętrznych. Ściany budynku powinny być suche i pozbawione luźnych elementów, które mogłyby zmniejszyć przyczepność kleju.

Jeżeli na ścianach pojawiają się grzyby i mchy, należy je koniecznie usunąć, a następnie dokładnie wyczyścić powierzchnię ściany i pokryć ją środkiem grzybobójczym.

Jeżeli na ścianach występują szpary o wielkości powyżej 10mm, warto uzupełnić je szpachlą lub zaprawą naprawczą

Przed przystąpieniem do prac warto również umyć powierzchnię ścian, można w tym celu użyć myjki ciśnieniowej. Pozwoli to pozbyć się niechcianej warstwy kurzu i brudu, która zmniejszy przyczepność kleju.

Ściany wykonane ze szczególnie chłonnych materiałów powinny zostać zagruntowane.

Przygotowane i umyte ściany muszą dokładnie wyschnąć, zanim przystąpimy do dalszych prac.

Przed montażem płyt ocieplających nie możemy zapomnieć o szczelinach dylatacyjnych. Każda szczelina powinna zostać przeniesiona na warstwę ocieplenia, aby zapobiec pękaniu warstwy tynku.

Montaż płyt styropianowych

Przed rozpoczęciem montażu płyt styropianowych, warto wyznaczyć ich dolną granicę. Do tego celu potrzebna będzie listwa startowa. Listwę taką należy montować na specjalne kołki. Jeżeli na ścianie występują nierówności, warto użyć podkładek pod listwę, które pomogą wyrównać poziom.

Kolejnym etapem prac jest przygotowanie odpowiedniej ilości kleju i montaż płyt styropianowych lub wełny. 

dom jednorodzinny tynk elewacja
Mieszankę klejącą należy połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Ilość wody zależy od producenta zaprawy i jest podana na opakowaniu. 

Klej na styropian nakładamy punktowo na środek płyty i pasem przy jej brzegach. Styropian z warstwą kleju jak najszybciej należy umieścić na ścianie i dociskając go, jednocześnie kontrolować pion i poziom, a także łączenia z innymi płytami. Płyty styropianu powinny być umiejscowione na możliwie jednej płaszczyźnie.

Płyty styropianowe i wełniane zawsze montujemy z przesunięciem (na tzw. “cegiełkę”

 

Montaż wełny mineralnej

Montaż wełny mineralnej odbywa się bardzo podobnie do montażu płyt styropianowych. Różnica polega na sposobie nakładania kleju na powierzchnię bloczku wełnianego. 

W przypadku wełny najpierw nakładamy cienką warstwę kleju i wcieramy ją w powierzchnię wełny. Dopiero potem możemy nakładać właściwą warstwę kleju, stosując do tego np. pacę grzebieniową.

Kiedy wszystkie ściany budynku pokryte są materiałem izolacyjnym, musimy odczekać kilka dni, aż klej dobrze zwiąże. Kiedy to nastąpi należy przetrzeć łączenia płyt gruboziarnistym papierem ściernym.

Na tym etapie prac warto zastosować również zastosować łączniki mechaniczne, które nabijamy w warstwę ocieplenia w miejscach w których (pod ociepleniem) znajduje się klej. Taki zabieg gwarantuje, że warstwa ocieplenia nie oderwie się od ściany pod wpływem np. warunków pogodowych. Łączniki powinny być montowane minimum 4szt na m2.

Po odpowiednim zamontowaniu warstwy termoizolacyjnej, powinniśmy przyjrzeć się dylatacji. Każda szczelina dylatacyjna powinna zostać zabezpieczona specjalną listwą z siatką. 

Klej na siatkę i tynk elewacyjny

Wstępne ocieplenie budynku zostało zakończone. Kolejnym etapem prac jest pokrycie ścian budynku klejem pod siatkę zbrojeniową i wtopienie siatki. Dzięki temu zabiegowi, zapobiegniemy pękaniu tynku elewacyjnego i zwiększymy jego wytrzymałość. 

Klej na siatkę możemy nakładać przy pomocy agregatu tynkarskiego np. Agrekom (zobaczcie również natrysk kleju na siatkę zobaczycie)

Kiedy warstwa kleju na siatkę wyschnie, możemy przystąpić do natrysku warstwy wyprawy tynkarskiej (tynku elewacyjnego). 

Tynk elewacyjny możemy nakładać zarówno ręcznie, jak i natryskowo przy użyciu specjalnych agregatów tynkarskich. Najlepszy efekt uzyskujemy stosując drugą z wspomnianych metod. Nakładanie ręczne często kończy się uzyskaniem kiepskiej wizualnie struktury. Wymaga też ono dużo większego nakładu siły i czasu.

Natrysk agregatem jest szybki i sprawia, że struktura tynku jest równomierna. Całość prac można też wykonać w krótszym czasie. 

Natrysk tynku powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją użytkowania urządzenia. Tynk nakładamy ruchem kolistym, zachowując odstęp od ściany. 

Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do nakładania tynku zabezpieczyć wszystkie elementy, które powinny pozostać czyste np. okna, futryny, drzwi , parapety.