Pistolet do malowania natryskowego - co wybrać? Przegląd
Nadeszła wiosna, a wraz z nią chęć zmian. Część z nas ogranicza się do przestawienia mebli, czy też zmiany zasłon. Niestety nie w każdym pomieszczeniu drobna zmiana wystroju wystarczy i czasem musimy sięgnąć po farbę, wałek lub pistolet do malowania ścian.
Jeżeli podejmujemy decyzję o malowaniu to wiaderko farby będzie elementem niezbędnym. Natomiast używanie wałka już niekoniecznie. Obecnie coraz większą popularność zyskuje malowanie pistoletami do malowania natryskowego. Dlaczego? Ponieważ jest szybsze, mniej kłopotliwe i wydajniejsze.
Na rynku znajdziecie bardzo duży wybór pistoletów do malowania, różniących się od siebie nie tylko kształtem, ale i sposobem zasilania, wielkością pojemnika na farbę, jak również przeznaczeniem – od takich do użytku domowego, do w pełni profesjonalnych.
Pistolety do malowania natryskowego możemy podzielić na:
zasilane elektrycznie przy pomocy kabla lub akumulatora (np. Wagner, Graco),
pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem z kompresora (np. Agrekom, Yato)
Różnią się one również umieszczeniem zbiornika z farbą. Zbiornik może znajdować się nad pistoletem (tzw. górny zbiornik), pod nim (dolny zbiornik) lub też być zupełnie oddzielony jak w przypadku agregatów malarskich pneumatycznych i hydrodynamicznych.
Pistolety natryskowe zasilane elektrycznie
Malowanie natryskowe pistoletem elektrycznym jest szybkie, ale prze wysokie ciśnienie podawania farby nie należy do ekonomicznych, ponieważ ilość farby natryskiwanej przez pistolet malarski jest duża.
Pistolety zasilane elektrycznie posiadają zazwyczaj dolny lub górny zbiornik na farbę. Pojemniki na emulsję nie są duże, najczęściej ok 1 litra. Producenci pistoletów elektrycznych zdają sobie bowiem sprawę z tego, że dźwiganie zbiornika umieszczonego przy pistolecie, wymaga dość dużego wysiłku. Głównie z tego względu, urządzenia tego typu, kierowane są do domowego użytku i szybkich prac malarskich. Użytkownicy muszą mieć jednak świadomość, że niewielki zbiornik będzie wymagał częstszego napełniania.
Warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest pistolet i dysze. Tanie urządzenia, wykonane z tworzywa sztucznego, często okazują się jednorazowe. Mimo wszystko jest to bardzo dobra alternatywa dla wałka malarskiego.
Ceny pistoletów elektrycznych zaczynają się od ok. 130 zł.
Pistolety malarskie zasilane pneumatycznie
Pistolety do malowania zasilane pneumatycznie, początkowo stosowane były głównie w zakładach lakierniczych. Do prawidłowej pracy wymagają one użycia sprężarki. Są to pistolety podające materiał (farbę) pod niskim ciśnieniem. Dzięki temu podają mniejszą ilość farby i są bardziej ekonomiczne.
Profesjonalne pistolety malarskie tego typu posiadają zewnętrzny zbiornik na farbę (zwykle na kołach). Dzięki temu, nie wymagają dodatkowego nakładu siły przy malowaniu. Pojemny zbiornik pozwala na malowanie dużych powierzchni, bez konieczności ciągłego dolewania farby. Dobrej jakości malarskiepistolety pneumatyczne zazwyczaj wykonane są z metalu. Są one droższe niż ich elektrycznie zasilane odpowiedniki, jednak w zamian za to pozwalają na wieloletnią pracę.
Większość pistoletów wymagających podłączenia kompresora, posiada wymienne dysze i iglicę. Elementy te jeżeli są wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej lub stali niklowanej, gwarantują długą pracę. Półprofesjonalne i profesjonalne pistolety tego typu, pozwalają również na płynną regulację przepływu powietrza i szerokości natrysku. Sprawdzą się więc, również przy malowaniu natryskowym np. tynków strukturalnych, parkanów, ogrodzenia lub innych nieregularnych powierzchni.
Wśród pneumatycznych pistoletów malarskich, znajdziemy również takie, posiadające górny lub dolny zbiornik na farbę, umieszczony przy pistolecie. Pistolety z górnym zbiornikiem na farbę często dodawane są jako tzw. “gratis” przy zakupie kompresora. Niestety, zazwyczaj nie są one dobrej jakości.
Duży wybór narzędzi do malowania może przytłaczać. Warto jednak przeanalizować wady i zalety urządzenia, które chcemy kupić. Sprawdzić z jakich materiałów zostało wykonane, czy posiada niezbędne certyfikaty i gwarancję, a także serwis. Musimy również pamiętać, że początki z natryskowym malowaniem mogą być trudne. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i poćwiczyć malowanie, aby potem cieszyć się pięknymi ścianami.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Dowiedz się więcej.