Gruntowanie ścian – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Gruntowanie ścian - wszystko co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy

Gruntowanie jest niezbędnym elementem odpowiedniego przygotowania ścian m.in. do malowania. Przekonał się o tym niejeden domowy majsterkowicz, chcący w szybki sposób odmalować mieszkanie. Czy gruntowanie zawsze zapobiega łuszczeniu się farby? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Grunt to podstawa

Zarówno przed klejeniem tapet, malowaniem, jak i położeniem gładzi należy zagruntować ściany. Nie istotne czy mamy do czynienia z mieszkaniem w stanie deweloperskim, czy też mieszkaniem, w którym spędziliśmy ostatnie 10-lat. Gruntowanie w większości przypadków przynosi pozytywny efekt. Dobrze dobrany preparat gruntujący zapewnia związanie wszelkich drobin i innych elementów wpływających na stabilność podłoża, a także zmniejsza i ujednolica jego nasiąkliwość. W skrócie: oszczędzamy farbę, zapobiegamy jej odchodzeniu i unikamy powstawania plam na ścianie.

Podłoża, które koniecznie musimy zagruntować to:

  • tynki gipsowe i mineralne, kiedy są nowe
  • płyty gipsowo-kartonowe
  • ściany pokryte świeżą gładzią gipsową
  • powierzchnie, z których usuwane były stare powłoki tapet lub farby

 

Czy przed każdym malowaniem trzeba zagruntować ścianę?

Jeżeli planujemy pomalować ścianę, która nie była malowana nigdy, gruntowanie jest konieczne. Takimi ścianami będą np. te, na których zostały wykonane nowe gładzie. Z pozoru gładka i jednolita ściana pokryta gładzią posiada bardzo nierównomierną nasiąkliwość. W tym przypadku bez odpowiedniego preparatu gruntującego możemy być pewni, że po malowaniu pojawią się nieestetyczne plamy i przebarwienia. 


Pokryć gruntem warto również ścianę, na której wykonywane było -nawet miejscowe- szpachlowanie. 
W przypadku kiedy ściana jest w dobrym stanie, a my chcemy jedynie zmienić jej kolor, proces gruntowania nie jest konieczny. 

Malowanie ścian po gruntowaniu – jaki czas odczekać?

To jak szybko będziemy mogli pomalować ścianę po gruntowaniu, zależy głównie od wytycznych zawartych na opakowaniu preparatu. Zazwyczaj producenci zalecają, aby odczekać około 24 godzin po pokryciu ścian impregnatem gruntującym. Na rynku dostępne są również środki o przyspieszonym działaniu, których czas wiązania będzie krótszy. Jeżeli więc zależy nam na czasie powinniśmy korzystać z tego typu preparatów. 

malowanie natryskowe ścian

Należy pamiętać, że gruntowanie i malowane pomieszczenia powinny mieć dobrą wentylację. 

Gruntowanie ścian przed gładzią

Gładzie zazwyczaj nakładane są na podłoża wcześniej szpachlowane lub tynkowane. Podłoża te koniecznie wymagają pokrycia preparatem gruntującym, ponieważ ich nasiąkliwość jest dość wysoka. W związku z tym po nałożeniu gładzi będą pojawiać się pęknięcia na jej powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ woda zawarta w gładzi zostaje w bardzo szybki sposób wciągnięta przez niezagruntowaną ścianę. Proces ten utrudnia dobre wiązanie gładzi gipsowej i sprzyja jej pękaniu w późniejszym czasie.

Czym gruntować?

Najpopularniejszymi narzędziami używanymi do gruntowania są wałek i pistolet natryskowy lub lanca. Które z tych narzędzi będzie najlepsze? Wszytko zależy od powierzchni, jaką mamy do pokrycia preparatem. Gruntując niewielki pokój, w którym znajdują się meble, lepszym wyborem będzie wałek. Praca wałkiem trwa co prawda dłużej, ale ryzyko zachlapania powierzchni podłogi jest w tym przypadku mniejsze.

Dla kogo więc przeznaczone są agregaty i pistolety do gruntowania? Tego typu urządzenia będą doskonałym wyborem podczas prac w pustych pomieszczeniach (bez mebli), a także podczas gruntowania bardzo dużych powierzchni. Doskonale sprawdzą się również przy wszelkich pracach wykonywanych na zewnątrz budynku. Dużą zaletą prac wykonywanych metodą natryskową jest spora oszczędność materiału, równe pokrycie powierzchni i krótki czas potrzebny do wykonania pracy. Na rynku znaleźć można urządzenia pozwalające zarówno na gruntowanie, jak i późniejsze malowanie. 

„Zeszkolona” ściana po gruntowaniu

Tego typu problemy pojawiają się niezwykle często, zazwyczaj podczas gruntowania ścian pomalowanych wcześniej farbami lateksowymi. „Zeszklenia” mogą pojawić się również po nałożeniu zbyt dużej ilości preparatu gruntującego na ścianę lub podczas niewłaściwego przygotowania gruntu np. nałożenia nierozcieńczonego produktu. Większość producentów podaje dokładne dane dotyczące proporcji, w jakich należy rozcieńczyć środek gruntujący. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie zapoznajmy się z tymi wskazówkami. W przypadku pojawiania się błyszczącej powierzchni tzw. zeszklenia pozostaje już tylko lekkie przetarcie ściany papierem ściernym. 

Dodaj komentarz