Jak wybrać idealny pistolet do gładzi?

Jak wybrać idealny pistolet do gładzi?

Na rynku znajduje się duża ilość pistoletów przystosowanych typowo do natrysku gładzi. Czym różnią się od siebie i który będzie najlepszy? Czy warto inwestować w drogi pistolet do gładzi? Czy każda gładź będzie współpracować z każdym pistoletem? Jakie są zalety szpachlowania natryskowego?

Gładzie, czy też inaczej szpachlowanie to najczęściej wybierana forma wykończenia ścian. Gładka ściana pokryta gipsem nie tylko jest prostsza podczas malowania, ale również wprowadza ład w pomieszczeniu, jest też idealnym tłem dla wielu mebli i elementów dekoracyjnych. 

Uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni ściany nie jest proste i wymaga ogromnej wprawy. Można sobie jednak pomóc wykorzystując pistolety przystosowane do natrysku gładzi / szpachlowania.

malowanie pistoletem natryskowym

Typy pistoletów do gładzi

Większość pistoletów sprzedawanych jako tynkarskie może posłużyć do natrysku gładzi. Przed zakupem warto jednak poświęcić chwilę i zastanowić się jaki pistolet będzie dla nas najodpowiedniejszy?

Na rynku znajdziemy pistolety z górnym zbiornikiem, a także takie, do których masa transportowana jest przez przewód materiałowy.

Pistolety z górnym lejem 

 

Jedne z tańszych pistoletów przeznaczonych do nakładania gładzi. Na rynku znajdziecie wiele modeli różniących się od siebie m.in. kształtem leja, materiałem z jakiego został wykonany lej i pistolet, a także kształtem samego pistoletu.

Większość pistoletów z górnym zbiornikiem na masę gipsową, wymaga podłączenia do sprężonego powietrza z kompresora. 

Tego typu pistolety posiadają zbiorniki mieszczące do max 10 kg materiału. Jest to ilość, która pozwala na pokrycie stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Kupując pistolet z górnym zbiornikiem warto mieć na uwadze fakt, że sam pistolet tynkarski nie należy do lekkich. Kiedy podłączymy do niego pełny zbiornik, może okazać się, że ciężar urządzenia jest tak duży, że nie jesteśmy w stanie pracować nim zbyt długo. 

Warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany sam pistolet. Tanie modele zwykle wykonane są z plastiku. Materiał ten kompletnie nie nadaje się do pracy z mocno ściernymi substancjami, jakimi są tynki i gładzie. Zazwyczaj tego typu pistolet już po jednej pracy nadaje się do wyrzucenia. 
Droższe modele mogą być wykonane z metalu. Dzięki temu będą o wiele bardziej wytrzymałe i ich żywotność również ulegnie wydłużeniu.

Pistolety tego typu sprawdzą się jeżeli nie nakładasz gładzi profesjonalnie, a chcesz jedynie wygładzić kilka ścian własnego mieszkania. 

Pistolety z agregatem

 

Nieco droższe od pistoletów z górnym zbiornikiem. Podobnie  jak ww pistolety potrzebują powietrza z kompresora. 

W przypadku agregatów pneumatycznych z pistoletem do gładzi, otrzymujemy zbiornik mieszczący około 30 kg masy. 

Taka pojemność gwarantuje długa pracę, bez konieczności ciągłego uzupełniania masy. Gładź do pistoletu przedostaje się specjalnym przewodem materiałowym.

Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń, jest fakt, że nie wymagają dźwigania. Zbiornik posiada podwozie z dużymi kołami, a więc jest wygodny w transporcie. Duży ciężar pełnego zbiornika nie stanowi dzięki temu problemów. 

Agregaty do gładzi to doskonały wybór dla osób wykonujących gładzie profesjonalnie. 

Dzięki dodatkowym pistoletom, agregaty te mogą być wykorzystywane zarówno do tynkowania, natrysku gładzi, impregnowania, gruntowania, a także malowania. 

Przygotowanie masy

 

Aby masa prawidłowo współpracowała z pistoletem, przed  natryskiem warto dodać do niej około 5-15% wody i dokładnie wymieszać. Następnie masę wlewamy do zbiornika agregatu lub leja w pistolecie. Nie każda gładź nadaje się do nakładania natryskowego. Informacje o polecanym sposobie nakładania znajdziecie na opakowaniu.

Dokładną instrukcję przygotowania agregatu tynkarskiego znajdziecie TUTAJ

Jeżeli masa ma odpowiednią gęstość, będzie bez problemu przepływać przez przewód.  Gładź nakładamy równej grubości warstwą, którą przed zaschnięciem należy dodatkowo wyrównać łatą tynkarską. Kiedy masa wyschnie, możemy przystąpić do szlifowania szlifierką do gładzi tzw. żyrafą.

 

Dobór dyszy

Do natrysku gładzi nadają się zarówno dysze okrągłe, jak i dysze płaskostrumieniowe tzw.  wachlarzowe. 

Jeden i drugi typ dysz spełnia swoją rolę, ale który będzie lepszy w przypadku natrysku gładzi?
Odpowiedź jest jedna: dysza płaska.

Jest to rodzaj dyszy przeznaczony typowo do natrysku gładzi. Daje ona równy, szeroki strumień i przez to sprawia, że praca przebiega szybciej, ale też nałożona masa po wyschnięciu nie wymaga tyle pracy przy szlifowaniu. Dysza płaska pozwala również nakładać gładź z większa precyzją niż dysza okrągła. Dzięki niej możliwe jest dotarcie w każdy róg pomieszczenia i precyzyjne nałożenie masy.

Gładzie można nakładać również przy użyciu dyszy okrągłej. Nie gwarantuje ona jednak tak równej i precyzyjnej aplikacji gładzi.

Zalety natryskowego nakładania gładzi

W porównaniu do nakładania ręcznego, natrysk gładzi nie tylko przyspiesza pracę, ale również sprawia, że oszczędzamy ok 30% materiału. Jest to więc metoda szybka, tania i łatwo dostępna. 

Dodaj komentarz