Zaczynasz od przygotowania pola, siejesz, nawozisz, podlewasz i plewisz. Robisz wszystko, aby Twoje rośliny były zdrowe. Co zrobić gdy pojawią się szkodniki, które niszczą całą pracę?
Odpowiedź jest jedna: opryski owadobójcze, czyli tzw. insektycydy.
Ich skuteczność, odpowiedni dobór preparatu i narzędzia do oprysków omówimy w tym artykule.
Oprysk jest to nic innego jak rozpylanie substacji przy użyciu np. lancy lub opryskiwacza. Substancjami tymi mogą być środki ochrony roślin, środki dezynfekcyjne, środki wspomagające rozwój roślin (mocno płynne nawozy), roztwory wapna (bielenie) lub tez po prostu woda.
Substancje używane do oprysków powinny być płynne, nie mogą być gęste, a także powinny być pozbawione grud i zlepków (np. roztwór wapna przed użyciem warto przecedzić, aby uniknąć zatkania dyszy).
Opryski stosowane są również w celu ochrony człowieka np. przed kleszczami i komarami. Skutecznymi opryskami na kleszcze i komary będą środki zawierające permetryny, czyli substancje czynne z grupy pyretroidów.
Oprysk na stonkę ziemniaczaną
Ten niewinnie wyglądający chrząszcz pojawił się w Polsce prawdopodobnie w okolicach 1960 roku.
Z uwagi na raczej chłodny klimat nie rozmnaża się on u nas tak mocno jak w Europie Południowej. Niemniej jest mocno uciążliwy i powoduje duże szkody w uprawach. Stonka potrafi bowiem ogołocić z zielonych części, całe pola ziemniaków. Należy więc z nią walczyć, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych osobników na naszym polu.
Stonkę zwalczamy przy użyciu insektycydów z różnymi substancjami aktywnymi. środki te należy stosować naprzemiennie.
Jednym z bardziej popularnych środków jest Actara 25WG. Może być ona stosowana naprzemiennie ze środkami z grupy Pyretroidów np. Decis Protech 015EW
Oprysk na mszyce
Mszyce to tak naprawdę grupa owadów o wielkości od 1-7 mm. Różnią się one kolorem i pewnymi cechami wyglądu, jednak łączy je ogromna szkodliwość dla rośliny. W Polsce wyróżniamy ok 700 gatunków mszyc. Dzielone są one w zależności od rośliny na jakiej żerują.
Odżywianie mszyc polega głównie na wypijaniu soków z zaatakowanej rośliny, w konsekwencji czego ona usycha. Owady te przenoszą wiele chorób między roślinami.
Istnieje wiele naturalnych sposobów walki z tymi szkodnikami.
Na rynku dostępne są gotowe środki naturalne m.in. Himal czy Agricolle. Jeżeli zdecydujemy się sięgnąć po mocniejsze środku, to warto zwrócić uwagę na te zawierające olej parafinowy np. Promanal 60EC
Oprysk na ślimaki
Pojawiające się po deszczu ślimaki są utrapieniem wielu rolników i ogrodników. Zwierzęta te podczas żerowania uszkadzają zarówno części zielone rośliny, jak i jej korzenie. Są bardzo żarłoczne.
W Polsce obserwujemy ok 250 gatunków tych mięczaków. Najniebezpieczniejsze dla roślin są ślimaki nagie, czyli takie, które nie wytwarzają muszli, zaliczamy tutaj m.in. Pomrowika plamistego oraz Ślinika luzytańskiego. Ślimaki nagie są wszystkożerne. Nie należy więc ich dotykać, ponieważ mogą przenosić choroby.
Jest wiele metod walki ze ślimakami. Począwszy od doboru odpowiednich roślin, poprzez pułapki piwne, a kończąc na środkach chemicznych, które rozsypujemy wokół roślin np. Bros, Glanzit.
Oprysk na komary
Komary, meszki i bąki (muchy końskie) są niezwykle uporczywe. Ich ugryzienia powodują swędzenie i obrzęk. Zdarza się, że komary przenoszą również pasożyty. Warto więc chronić się przed ugryzieniem. Skuteczne w walce z komarami są Repelenty, czyli środki, które je odstraszają. Tego typu substancje warto rozpylać wcześnie rano w miejscach zacienionych, krzewach, oczkach wodnych, trawnikach.
Oprysk na kleszcze
Ze względu na bardzo niebezpieczna boreliozę, którą roznoszą te owady, należy je bezwzględnie zwalczać.
Oprysk zwalczający te pajęczaki polega głównie na spryskaniu trawnika, i krzewów znajdujących się w naszym ogrodzie.
Opryski na kleszcze należy rozpocząć już wiosną i powtarzać co pewien czas, aż do jesieni.
Na rynku znajdziecie wiele skutecznych środków pozwalających zwalczyć występowanie tych nieproszonych gości
Urządzenia do oprysku
Skuteczny oprysk zależy nie tylko od substancji jaka jest rozpylana, ale też od urządzenia rozpylającego. Na rynku dostępne są niewielkie opryskiwacze plecakowe, ale też agregaty, które pozwalają na oprysk dużych powierzchni. Agregaty umożliwiające oprysk, są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Przy odpowiednich akcesoriach mogą służyć do pianowania, malowania, a także bielenia.
Przed zakupem urządzenia warto się zastanowić jak dużą powierzchnię musimy poddać opryskowi.
Należy pamiętać, że opryski owadobójcze to ostateczność. Dobierając preparat, zwróćcie uwagę na to, czy nie ma on szkodliwego wpływu na pszczoły i inne pożyteczne owady.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Dowiedz się więcej.