Agregat tynkarski – co wybrać?

Agregat tynkarski - co wybrać?

Uporaliście się już z problemem: nakładać tynki ręcznie czy przy użyciu agregatu? Decyzja pada na agregat. Dumni z podjętego wyboru, przekonani o jego słuszności, zaczynacie poszukiwania nowego sprzętu…sprzętu na lata. 

I tu pojawia się problem. Jakiego typu agregat wybrać?
Na rynku dostępne są agregaty pneumatyczne i automatyczne.

Różnice między tymi agregatami widoczne są już gołym okiem. 

Oprócz rozmiaru – agregaty automatyczne są stanowczo większe niż ich pneumatyczne odpowiedniki – różnią się one również sposobem zasilania, a także rodzajem materiału sypanego do zbiornika.

AGREGATY AUTOMATYCZNE

Najpopularniejszym rodzajem agregatów automatycznych jest pft.
Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że dają możliwość umieszczenia w zbiorniku materiału sypkiego. Proces mieszania go z wodą następuje automatycznie. Gotowa mieszanka zostaje wtłoczona do węża tynkarskiego.
Agregaty tego typu cechuje duża pojemność zbiornika, co z jednej strony jest ich dużą zaletą, ale sprawia, że rozmiar urządzenia nie pozwala na szybki transport. Agregaty ślimakowe doskonale sprawdzają się podczas nakładania gęstych mas przy tynkowaniu ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Do ich obsługi potrzebne są 2 osoby.

rozwiązaniem problemu transportu może być zakup agregatu pneumatycznego.

AGREGATY PNEUMATYCZNE

Są stanowczo tańsze niż agregaty automatyczne, ale równie skutecznie radzą sobie z tynkowaniem. Z ich pomocą jesteśmy w stanie nałożyć masę tynkarską nieco cieńszą warstwą. Oczywiście przy dłuższym natrysku warstwa tynku będzie porównywalna z agregatami ślimakowymi.

Zasilane są przy użyciu kompresora. Dzięki różnicy ciśnień mieszanka tynkarska zostaje wtłoczona do półprzeźroczystych przewodów, a z nich do pistoletu tynkarskiego. Ich niewątpliwą zaletą jest poręczność. 
Zbiorniki dostępne są w dwóch pojemnościach:
20l – mieści ok. 30 kg masy
60l – mieści około 90-120 kg masy
 pozwalają one na 
długą pracę, ale nie utrudniają transportu urządzenia. Jest to ważne, jeżeli wykonujecie prace nie tylko na zewnątrz, ale również w mieszkaniach, w których manewrowanie dużym agregatem byłoby kłopotliwe. Dodatkową zaletą urządzenia jest podwozie na dużych kołach, które również jest ułatwieniem podczas transportu.

Tynkarskie agregaty pneumatyczne nie są niestety przystosowane do mieszania sypkich zapraw. Aby sprzęt działał poprawnie, w zbiorniku należy umieścić gotową mieszankę, uprzednio przygotowaną np. w betoniarce. Rozwiązanie to daje możliwość używania agregatu do wielu prac.

Ten typ urządzenia pozwala również na wykonywanie prac malarskich, gruntowania, bielenia, gipsowania i oczywiście tynkowania. Zakres prac zmieniamy poprzez podpięcie odpowiedniego typu pistoletu lub użycie lancy. Urządzenie sprawdzi się również przy nanoszeniu:

  • tynków mineralnych, akrylowych i strukturalnych,
  • gładzi gipsowych,
  • klejów na siatkę przy dociepleniach,
  • obrzutki tynkarskiej tzw. szpryc cementowo-wapienny,
  • tapet natryskowych,
  • zabezpieczeń ognioodpornych,

Decydując się na zakup agregatu tynkarskiego, sprawdźcie wcześniej czy posiada on certyfikat CE, czy jakość jego wykonania jest odpowiednia, czy producent lub dystrybutor świadczy serwis urządzenia i posiada części zamienne.