Drugim najczęściej zawyżanym parametrem jest wydajność. W opisach produktu znajdziemy informację o wydajności teoretycznej. Parametr ten nie jest niestety dokładny i sposób jego obliczania również może się różnić. Przed zakupem poproś sprzedawcę o wykresy wydajności rzeczywistej i czasu napełniania butli. Jeżeli jest taka możliwość, to dobrym rozwiązaniem będzie również sprawdzenie kompresora w sklepie lub film pokazujący pracę urządzenia od uruchomienia do nabicia butli do 8 lub 10 BAR (w zależności od urządzenia).
Trzecim elementem, który warto weryfikować jest silnik. W tym przypadku również pojawiają się nieprawidłowości i kupując kompresor z silnikiem 3 kW, możemy otrzymać urządzenie z silnikiem 2,2 kW. Dopiero podczas pracy taki kompresor zaczyna bardzo szybko się przegrzewać i zwyczajnie “nie daje rady”.
Jeżeli jest taka możliwość to poproś sprzedawcę o zdjęcia np. tłoka zastosowanego w kompresorze, a także elementów takich jak kolanka czy przekrój przewodów elektrycznych. Porównując niewielkie elementy, z których składa się urządzenie, możemy wstępnie ocenić jego jakość.
Podczas zakupu koniecznie zapytaj sprzedawcę o materiał, z którego wykonane jest uzwojenie silnika. Na rynku występują zazwyczaj 2 typy uzwojenia: aluminiowe pokryte miedzią i w pełni miedziane. Drugi typ jest oczywiście lepszy i przekłada się na żywotność urządzenia. Niestety generuje on wyższe koszty produkcji, więc część sprzedawców szuka w tym miejscu oszczędności.