Łazienka to pomieszczenie, którego remont spędza większości z Nas sen z powiek. Kurz, gruz i brak dostępu do prysznica to koszmar, którego wolimy unikać.
Niestety, ale po kilkunastu latach większość łazienek wymaga generalnego remontu lub chociażby lekkiego odświeżenia. W zależności od tego czy zdecydujemy się na kucie płytek ściennych, czy też na ich pomalowanie musimy liczyć się z innym budżetem.
Kiedy warto rozpocząć całkowitą demolkę w swojej łazience, a kiedy można ograniczyć się do delikatnego liftingu?
Przed przystąpieniem do prac powinniśmy dokładnie oszacować jakim budżetem dysponujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Może się bowiem okazać, że nasza wymarzona łazienka po prostu nie mieści się w naszym budżecie.
Dobrym pomysłem jest stworzenie kolażu zdjęć / tablicy inspiracji. Warto umieścić na niej wycinki z gazet, próbniki kolorów, zdjęcia gotowych realizacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam zorientować się w mnogości wzorów, kolorów i stylów jakie oferuje dzisiejszy rynek.
Jeżeli mamy już określone preferencje dotyczące stylu w jakim ma być wykonana łazienka, możemy rozpocząć poszukiwanie idealnych płytek, a także wyposażenia takiego jak: toaleta, prysznic lub wanna, umywalka i szafki łazienkowe. Są to elementy niezbędne w każdej łazience.
Podczas oglądania armatury łazienkowej warto zapisywać sobie ceny poszczególnych elementów, a następnie zestawić je z ustalonym budżetem.
Jak wybrać ekipę remontową?
Kiedy wybierzemy już wszystkie elementy, jakie będą potrzebne do stworzenia wymarzonej łazienki, należy przystąpić do szukania odpowiedniej firmy, która wykona remont. Jeżeli zależy nam na czasie warto pamiętać, że na dobrą ekipę remontową możemy czekać nawet około roku. Nie należy szukać oszczędności na fachowcu. Nawet najpiękniejsze kafle, jeżeli zostaną źle położone, nie będą wyglądać dobrze.
Gdzie szukać fachowca? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest pytanie znajomych. Dzięki takiej praktyce możemy na żywo zobaczyć efekty pracy konkretnego fachowca, a także poznać szczegóły jego pracy. Dobrą praktyką jest też przeglądanie internetowych forum. Stanowczo łatwiej na nich znaleźć odpowiednią ekipę remontową.
Należy szczególnie uważać na firmy remontowe, które terminy mają na tzw. “wczoraj”. Jeżeli termin oczekiwania jest bardzo krótki, może to znaczyć, że dany fachowiec jest po prostu kiepski i nie zrealizuje projektu z należytą starannością. Oczywiście zdarzają się wyjątki, niemniej w przypadku krótkich terminów warto szczególnie uważać.
Koszty
Koszty pracy ekipy remontowej mogą być różne w zależności od regionu i firmy która podejmuje się wykonania prac. Poniżej średnie koszty wykonania poszczególnych prac:
Skuwanie starych płytek
20-30 zł /m2
Wylewka samopoziomująca
18-25 zł/m2
Szpachlowanie
8-12 zł/m2
Układanie płytek ściennych
40-55 zł/m2
Układanie płytek podłogowych / gresu
70-100 zł/m2
wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej (wraz z materiałem)
400-500 zł/punkt
montaż grzejnika
50-70 zł/szt
montaż umywalki
40-60 zł/szt
montaż wanny
130-200 zł/szt
montaż kabiny prysznicowej
200-300 zł/szt
montaż toalety
80-130 zł/szt
Poprzednie
Następne
Lekkie odświeżenie pomieszczenia
Jeżeli nasz budżet jest raczej skromny, warto zastanowić się nad odłożeniem generalnego remontu na późniejszy termin i zebraniem odpowiedniej ilości środków. W przypadku generalnego remontu łazienki nie warto uciekać się do półśrodków. Tego typu pomieszczenia remontuje się raz na kilkanaście lat, a więc wybór materiałów które będą zgodne z naszymi upodobaniami jest tutaj kluczowy.
Jeżeli nie mamy środków na stworzenie idealnej łazienki, a obecny wygląd pomieszczenia spędza nam sen z powiek, możemy wykonać tylko lekki lifting.
Z pomocą przychodzą nam farby renowacyjne do płytek. Jest to idealne rozwiązanie na weekendową metamorfozę łazienki. Farby takie jak np. 3V3 idealnie sprawdzą się nawet pod prysznicem i są odporne na mycie środkami czyszczącymi. Koszt farby to ok 140 zł za 5 litrów.
Przed przystąpieniem do malowania wszystkie płytki ścienne należy dokładnie umyć i odtłuścić.
Dobrym pomysłem na renowację łazienki jest też przykrycie starych płytek podłogowych wykładziną pcv lub panelami winylowymi. Ich położenie jest szybkie i nie powinno sprawić problemów.
Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu możemy np. wymienić również lustro i/lub umywalkę i szafkę pod nią. Również wymiana tekstyliów takich jak ręczniki, dywaniki czy zasłony prysznicowe daje bardzo duży efekt wizualny i pozwoli na funkcjonowanie w pomieszczeniu do momentu zebrania środków na jego generalny remont.
Każdy remont jest inny, warto jednak przed rozpoczęciem prac przygotować dokładny projekt i jak najdokładniej oszacować koszty prac i zakupu materiałów, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Dowiedz się więcej.