Oprysk na chwasty – jak wybrać?
Oprysk na chwasty - jaki najlepszy?
Bardzo ważnym aspektem rolnictwa jest ochrona roślin. Od wieków osoby uprawiające ziemię dbały o to, aby rośliny były zdrowe, pozbawione szkodników i chwastów, ponieważ utrudniają one wzrost i późniejsze zbiory.
Początkowo w walce ze szkodnikami stosowano naturalne -nie koniecznie skuteczne- metody, takie jak np. rozrzut biedronek na pola zainfekowane przez mszyce lub też hodowla bażantów i kuropatw, które żywią się stonką ziemniaczaną. Metody te sprawdzają się jedynie przy niewielkich, ekologicznych przydomowych uprawach. Na większą skalę mogą jednak okazać się nieskuteczne.
Aby prawidłowo chronić rośliny, rolnicy zdecydowali się na oprysk owadobójczy lub chwastobójczy. Odpowiednio dobrane preparaty i metody oprysku, zapewniają zdrowie roślin.
Oprysk na chwasty
Aby prawidłowo dobrać preparat, należy najpierw zastanowić się z jakim typem chwastu mamy do czynienia.
Chwasty w rzepaku
Niepożądane zielska występujące w rzepaku ozimym, należy zwalczać już jesienią. Najskuteczniejszy będzie oprysk herbicydami. Najlepiej stosować go już w początkowej fazie wzrostu rośliny, ponieważ herbicydy stosowane wiosną mogą nie przynieść spodziewanego efektu.
Uprawy rzepaku ozimego, często rozpoczynane są na polach, na których wcześniej rosło zboże. W związku z tym, należy również zapobiegać pojawianiu się samosiewów zboża. W tym celu stosuje się graminicydy.
Chwasty w roślinach motylkowych
Rośliny motylkowe, czyli tzw. bobowce lub też bobowate. Zaliczamy tu m.in. bób, bobik, fasolę, soję i wykę. Herbicyd w przypadku roślin motylkowych, należy stosować bezpośrednio po siewie. Przy każdym oprysku substancję należy zmieniać, ponieważ chwasty mogą wykazywać pewnego rodzaju odporność na poprzednio zastosowany środek. Bobowce siane są zazwyczaj od kwietnia do maja. Groch jako jedyny może być siany już jesienią. Większość z nich posiada dedykowane substancje opryskowe. Jedynie w przypadku wyki, może pojawić się problem ze względu na to, że aktualnie nie ma ona dedykowanego herbicydu.
Substancje odpowiednie dla grochu to m.in. propachizafop, bentazon, chlomazon, cykloksydym, mcpb
Dla łubinu odpowiednie są: Alfalon Dyspersyjny 450EC, Fusilade Forte 150EC
W bobiku zwalczymy je środkami zawierającymi: propachizafop, linuron, chlomazon
Chwasty w uprawach zbóż
Chwasty pojawiające się w zbożach bardzo mocno oddziałują na jakość późniejszych zbiorów. Gatunek i natężenie występowania chwastu, jest uzależniony od rodzaju gleby i warunków atmosferycznych. Najczęstszymi bywalcami upraw zboża są:
- Stokłosa żytnia tzw. kłosówka
Gatunek trawy, który -jeżeli nie jest zwalczany- może obniżyć plony nawet o 30%. Jest stosunkowo niewrażliwy na różnego rodzaju opryski. Próby zwalczania go najskuteczniejsze będą przy użyciu substancji, takich jak Atlantis 12OD.
- Owies głuchy tzw.owsik
Skuteczną metodą zwalczania tego patogena, jest płodozmian. Warto również wspomóc się środkami ochrony roślin takimi jak np. Axial 100EC, Agrosad 360SL.
- Przetacznik perski
Jest wrażliwy na herbicydy takie jak: Aminopielik Standard 600 SC (zboża), Chwastox Trio 540 SL (zboża), Bizon (zboża ozime), Boxer 800 EC (zboża ozime).
- Komosa biała tzw. lebioda
Roślina lubiąca ziemię nawożoną obornikiem. Zmniejszyć jej występowanie możemy, poprzez prawidłowe rozkładanie obornika, ale również przez używanie odpowiednich środków chemicznych, takich jak np. Huzar Activ 387 OD (zboża ozime), Mustang Forte 195 SE, Secator 125 OD (zboża).
- Miotła zbożowa tzw. mietła
Walkę z tym chwastem należy rozpocząć już jesienią stosując m.in. Huzar Activ 387 OD (zboża), Puma Universal 069 EW (zboża), Legato Plus 600 (zboża ozime).
Chwasty jednoroczne
W przypadku chwastów jednorocznych, skuteczny będzie zarówno oprysk dolistny, jak i środki stosowane doglebowo.
Chwasty wieloletnie
Dla chwastów wieloletnich oprysk dolistny może okazać się mało efektywny, ponieważ rośliny te, mają rozbudowany system korzeniowy i prawdopodobnie w niedługim czasie po oprysku wznowią wzrost. Dlatego preparatami polecanymi do chwastów wieloletnich, są substancje stosowane doglebowo.
Czym opryskiwać?
Przy większych uprawach, dobrze sprawdzają się duże opryskiwacze, montowane przy traktorze. Zasięg ich ramion jest na tyle szeroki, że szybko poradzą sobie z opryskiem.
Malutkie pola i przydomowe ogródki, wystarczy spryskać przy użyciu opryskiwaczy pneumatycznych, których wielofunkcyjność pozwala również na bielenie i malowanie.