Malowanie dachu – jak odnowić dach z blachy, dachówki i papy?

Malowanie dachu - jak odnowić dach z blachy, dachówki i papy?

Po latach użytkowania twój dach nie wygląda już jak nowy? Zastanawiasz się nad jego wymianą, ale taka inwestycja jest niezwykle kosztowna. Czy w takim wypadku można zaoszczędzić? Tak! Na pomoc przychodzi malowanie dachu.

Etapy malowania dachu

1. Sprawdzenie podłoża

Zanim rozpoczniemy pracę, musimy dobrze przyjrzeć się pokryciu dachowemu. Jeżeli znajduje się na nim rdza lub widzimy brakujące dachówki, powinniśmy się przygotować na naprawy. Podczas oględzin dachu zwróćmy również uwagę na wszelkiego rodzaju rysy, a także -w przypadku blachodachówki- na stan farby. Uszkodzenia powinny zostać usunięte przed malowaniem powierzchni. Ewentualna rdza musi zostać zeszlifowana, a fragmenty odspojonej farby zeskrobane. Jeżeli ogniska rdzy są duże i sięgają bardzo głęboko, można pomyśleć o wymianie dachu lub jego fragmentów. 

2. Mycie dachu

Po ręcznym przygotowaniu powierzchni dachu możemy przystąpić do jego mycia i odtłuszczenia. Najlepiej używać do tego myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną. 
Pozwoli to na dodatkowe usunięcie niepotrzebnej rdzy i starej powłoki malarskiej. Musimy pamiętać, że powierzchnia przygotowana pod malowanie nie może być tłusta. W związku z tym niezbędne jest użycie środka odtłuszczającego. Do każdego rodzaju dachu przeznaczone są inne środki odtłuszczające. Podczas zakupu, warto o tym pamiętać. Odpowiedni środek odtłuszczający nanosimy na powierzchnię i po pewnym czasie spłukujemy wodą (chyba że producent zaleca inaczej). 

natryskowe malowanie dachu pistoletem

3. Jak obliczyć ilość potrzebnej farby?

Ostatnim etapem prac jest pokrycie dachu farbą. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jaką farbą i jak obliczyć jej ilość? Zazwyczaj do obliczania ilości farby stosuje się wzór:
długość x szerokość pokrycia dachowego +10% 
Obliczając powierzchnię do malowania, nie zapominajmy o elementach takich jak np. rynny. 

Farby przeznaczone do renowacji dachu, znajdziemy w sklepach budowlanych. Są to zazwyczaj emalie poliwynylowo-akrylowe, które zapewniają ochronę powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi. 

4. Czym malować dach?

Powierzchnię dachu możemy malować przy użyciu pędzla lub pistoletu natryskowego. Pędzel sprawdza się przy malowaniu niewielkich elementów, natomiast do malowania dużej powierzchni lepszy będzie pistolet natryskowy. Malowanie pistoletem pozwala na łatwe dotarcie farby w każdą szczelinę, dzięki temu pozwala na znacznie lepsze zabezpieczenie powierzchni. 

Stosując pistolet natryskowy, możemy znacznie przyspieszyć pracę. Dobrym narzędziem do malowania dachu jest agregat malarski. Urządzenie posiada zbiornik o pojemności 19-litrów. Dzięki temu mamy zapas farby na pomalowanie dużej powierzchni. Wydajność pneumatycznego agregatu malarskiego to około 60 m2 w 5-7 minut pracy. Pozwala to na szybkie pokrycie powierzchni dachu. 

5. Malowanie dachu

Proces malowania dachu powinien być przeprowadzany w temp od 10 st.C do 30 st.C. Powierzchnia nie powinna być nagrzana, ponieważ może to utrudnić malowanie. Do odnawiania powierzchni dachu przystępujemy, kiedy jest on suchy, a prognoza pogody nie przewiduje opadów. 

Malowanie zaczynamy od pokrycia farbą załamań i drobnych elementów. Następnie pokrywamy emalią całą powierzchnię dachu, starając się, aby warstwa farby była równa. Zostawiamy do wyschnięcia. Kiedy farba jest już sucha, możemy pomalować dach ponownie. Zaleca się, aby powierzchnię dachu pokrywać farbą 2-krotnie. 

Malowanie dachu – pędzel czy pistolet?

Zarówno pędzel, jak i pistolet do malowania natryskowego mają swoje plusy i minusy. Każde z tych urządzeń sprawdzi się podczas malowania innych elementów. Wykorzystując pędzel, możemy bez większego problemu pokryć farbą niewielkie elementy jak np. nity. Malowanie pędzlem całej powierzchni dachu jest niezwykle pracochłonne i wymaga ogromnej ilości czasu. Dodatkowym utrudnieniem jest wiaderko z farbą, które musimy mieć ze sobą. Malując pędzlem, ciężej będzie nam uzyskać równą i gładką powierzchnię. Włosie pędzla zostawia specyficzne smugi, a więc idealnie gładka powierzchnia jest niezwykle ciężka do uzyskania. 

Stosując malowanie natryskowe przy użyciu pistoletu, o wiele szybciej pokryjemy powierzchnię dachu. Uzyskana powłoka będzie również gładsza w porównaniu do malowania pędzlem. Podczas natrysku z agregatu malarskiego, nie musimy się martwić o szybko wysychającą farbę w wiaderku. Zbiornik agregatu jest szczelnie zamykany i pozwala na przechowywanie farby w krótkim terminie. Sam zbiornik możemy umiejscowić na rusztowaniu, platformie lub innym miejscu pozwalającym na to. Emalia do pistoletu dostarczana jest przewodami o długości nawet 10 metrów. 

Dodaj komentarz