Wiele osób poszukuje urządzenia, które pozwoli na natrysk zarówno tynków strukturalnych typu baranek, jak i farb emulsyjnych. Nie jest to łatwe zadanie, ale urządzenia tego typu są już dostępne na rynku. Niestety nie należą one do tanich. Większość użytkowników wybiera jednak tańsze rozwiązanie, jakim jest zakup urządzenia wyposażonego np. w 2 pistolety o różnym zastosowaniu.
Wykorzystanie jednego pistoletu zarówno do natrysku farby, jak i tynku strukturalnego, jest bardzo kłopotliwe ze względu na różne zadania, jakie musi spełnić każdy pistolet. Każdy typ materiału wymaga innego rodzaju rozproszenia, a także siły, z jaką jest wyrzucany. Dodatkowo pistolety natryskowe przeznaczone do farb różnią się od tych tynkarskich wielkością i typami dysz, jakie można w nich zamontować. Oczywiście możliwy jest natrysk farby emulsyjnej z pistoletu tynkarskiego, ale będzie to bardziej “plucie” niż równomierne rozprowadzenie materiału.
Stosując pistolet tynkarski, możemy również nakładać gładzie gipsowe, obrzutkę tynkarską (szprycowanie), grunt kontakt, tynk gipsowy, zabezpieczenia ogniochronne, a nawet hydroizolację fundamentów. Tego typu pistolety znajdują się w standardowym wyposażeniu pneumatycznych agregatów tynkarskich. Urządzenia te mogą również posiadać w zestawie pistolet malarski. Takie połączenie daje możliwość zarówno natrysku tynku strukturalnego, jak i malowania. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ pozwala na szybką zmianę funkcjonalności urządzenia, a także ogranicza koszty, które generowałby zakup nowego agregatu. Stosując urządzenia typu “wiele w jednym” znacząco oszczędzamy miejsce, jakie normalnie zajmowałoby kilka urządzeń.