Jak wybrać idealny agregat do gładzi gipsowych?

Gładzie to jeden z najczęściej stosowanych elementów wykończenia ścian. Trudno się temu dziwić. W końcu odpowiednio dobrana i wykonana gładź gipsowa nie tylko dobrze chroni ściany i gwarantuje niesamowity efekt wizualny, ale też sprzyja powstawaniu optymalnego mikroklimatu we wnętrzu budynku. 

Czy da się przyspieszyć wykonywanie gładzi? Nad tym problemem skupiło się wiele firm zarówno tych wykonujących gładzie, jak i produkcyjnych. Jedną z popularniejszych metod nakładania gładzi są specjalnie przystosowane do tego celu wałki. Są one dobrym rozwiązaniem przy jednorazowym lub sporadycznym wykonywaniu gładzi. Nie sprawdzą się one niestety przy krzywych ścianach z widocznymi ubytkami. 

Co w przypadku kiedy gładzie wykonujemy często? Dla profesjonalistów rynek oferuje agregaty i pistolety do gładzi. Wielu fachowców nie wyobraża sobie pracy bez tych specjalistycznych urządzeń. 

Gotowa czy sucha gładź gipsowa?

Pierwszym problemem, jaki pojawia się zaraz po zakupie agregatu do gładzi, jest typ materiału, jaki należy w nim umieścić. Na rynku dostępne są masy gipsowe gotowe i takie wymagające samodzielnego zmieszania. W teorii masy gotowe są przeznaczone właśnie do stosowania podczas natrysku agregatami. Ich równomierna struktura i odpowiednie parametry zapewniają łatwy natrysk przy pomocy agregatu. Oczywiście masy suche -jeżeli są odpowiednio przygotowane- również doskonale sprawdzą się przy nakładaniu maszynowym.

Gotowa masa szpachlowa jest rozwiązaniem oszczędzającym czas, ale wymagającym większych nakładów finansowych niż gładź sucha. Tego typu masy są średnio o 30% droższe niż ich suche odpowiedniki. 

Agregat do gładzi — wady i zalety

Gdy mówimy o agregacie do gładzi, myślimy zazwyczaj o dużych i nieporęcznych agregatach ślimakowych. Całe szczęście rynek oferuje kilka rozwiązań, które bez problemu pozwolą na wydajną pracę nawet w niewielkim pomieszczeniu. Mowa tu o agregatach hydrodynamicznych i pneumatycznych.

Te pierwsze na rynku znane są bardzo dobrze. Agregaty hydrodynamiczne pozwalają na natrysk masy pod dużym ciśnieniem bezpośrednio z wiaderka. Przeznaczone są one do mas gotowych. 

Nowością na rynku są agregaty pneumatyczne (np. Agrekom). Urządzenia te zasilane są sprężonym powietrzem, a brak elementów elektrycznych gwarantuje ich długą żywotność i minimalizuje ewentualne koszty napraw. Agregaty pneumatyczne pozwalają na używanie zarówno mas gotowych, jak i tych wymagających własnoręcznego przygotowania. 

Porównajmy więc te dwa typy agregatów:

typpneumatycznehydrodynamiczne
rodzaj masymasa gotowa / masa suchamasa gotowa
możliwość malowaniataknie (tak – opcja w droższych zestawach)
możliwość natrysku tynków elewacyjnychtaknie (tak – opcja w droższych zestawach)
natrysk za pomocą powietrzataknie
potrzebny kompresortak (min. 50l, 2 tłoki)nie
zbiornik na materiałtaknie
koła transportowetaktak
wagaok. 20 kg w zależności od wielkości zbiornikaok. 70 kg
cenaod 1890 zł (zestaw podstawowy)od 20 000 zł

Już na pierwszy rzut oka widać, że rozwiązania te są różne jak dzień i noc. 

Hydrodynamiczne agregaty do gładzi

W przypadku agregatów hydrodynamicznych tańsze opcje nie pozwalają na natryskowe nakładanie innych substancji niż gładzie gipsowe. Oczywiście istnieje możliwość zakupu urządzenia przeznaczonego do natrysku większej ilości typów substancji, ale w tym przypadku wydatek związany z jego zakupem będzie znaczny. Warto również pamiętać, że urządzenia hydrodynamiczne zbudowane są na bazie silnika szczotkowego lub bezszczotkowego. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką wydajność, ale może generować znaczne koszty wynikające z ewentualnego serwisu. 

Decydując się na agregat hydrodynamiczny, warto rozważyć zakup kilku wyspecjalizowanych urządzeń przeznaczonych do natrysku różnych substancji. 

Pneumatyczne agregaty do gładzi

W przypadku agregatów pneumatycznych docenić warto prostotę tego rozwiązania. Brak tutaj silnika i innych elementów, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Pneumatyczne agregaty do gładzi pozwalają na natrysk zarówno gładzi gipsowych, jak i tynków elewacyjnych, kleju na siatkę, tynków gipsowych, obrzutki cementowo-wapiennej, hydroizolacji a także farb emulsyjnych i podkładowych.

Agregat tynkarsko-malarski Agrekom

Urządzenia pneumatyczne przeznaczone do natrysku to prawdziwie wielofunkcyjne maszyny budowlane.

Agregaty wyposażone w profesjonalne pistolety pozwalają na natrysk masy z bardzo dużą wydajnością. 

Każdy agregat pneumatyczny wymaga podpięcia odpowiedniego kompresora. Minimum to kompresor o pojemności 50-litrów z 2-tłokami. Stosując odpowiedniej długości przewody do kompresora, możemy ustawić go w innym pomieszczeniu, a tym samym ograniczyć hałas, jaki powoduje. 

Odpowiednio długie przewody łączące zbiornik z pistoletem natryskowym pozwalają na pracę w oddaleniu do 15-metrów od zbiornika. 

Jakie rozwiązanie jest więc lepsze?

Każdy typ agregatu ma swoje plusy i minusy. Mając ograniczony budżet lepiej sięgnąć po agregaty pneumatyczne, które pozwolą nam wykonać większą ilość prac przy stosunkowo niewielkim koszcie zakupu urządzenia. Każde z rozwiązań dobrze sprawdza się podczas prac budowlanych. Przed zakupem warto poczytać opinie użytkowników dotyczące danego urządzenia i zastanowić się, do czego konkretnie będzie nam ono potrzebne.

Dodaj komentarz