Jak otrzymać dofinansowanie na agregat do bielenia? + przydatne linki

Jak otrzymać dofinansowanie na agregat do bielenia? + przydatne linki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się groźnej choroby, jaką jest afrykański pomór świń (ASF). Aby minimalizować straty hodowców i poprawić bioasekurację gospodarstw, rząd wprowadził program dofinansowania. Jednym z obszarów, na które można przeznaczyć środki z dotacji, jest zakup agregatu do bielenia (bielarka).

Maksymalna kwota dofinansowania, które może otrzymać rolnik (m.in. na urządzenia takie jak agregaty), wynosi 100 000 zł. Pomoc ta udzielana jest w formie refundacji 80% kosztów kwalifikowanych (dotyczy wniosków składanych do dnia 02.08.24) lub do 100% w przypadku rolników hodujących zwierzęta z gatunku świnie (dotyczy wniosków składanych do dnia 26.07.24).

Jak agregat do bielenia (bielarka) może pomóc w walce z ASF?

Rozpylanie roztworów dezynfekcyjnych na budynki inwentarskie to jeden ze sposobów, który pomaga w zwalczaniu wirusa ASF. Agregat do bielenia pozwala na szybkie i dokładne naniesienie środka na duże powierzchnie, co jest szczególnie ważne w przypadku większych gospodarstw rolnych.

Regularne bielenie pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny i zmniejsza ryzyko infekcji. To działanie jest kluczowe, szczególnie w okresach wzmożonego zagrożenia epidemiologicznego.

Jak otrzymać dofinansowanie na agregat do bielenia (bielarka)?
Agregaty do bielenia (bielarki)

Do czego jeszcze można wykorzystać agregat?

Oprócz walki z ASF agregaty mogą być również wykorzystywane do innych celów rolniczych, takich jak bielenie budynków, opryskiwanie upraw (zobacz: agregaty do oprysków), zwalczanie szkodników, dezynfekcja maszyn rolniczych i dezynsekcja magazynów.

Jak otrzymać dofinansowanie na agregat do bielenia (bielarka)? –Agregaty do oprysków
Agregaty do oprysków

Jakie inne korzyści przyniesie Ci ta inwestycja?

Inwestycja w agregat do bielenia (bielarka) i dezynfekcji to przede wszystkim:

  • zwiększenie bezpieczeństwa sanitarnego – regularne bielenie zmniejsza ryzyko wystąpienia i rozprzestrzeniania się infekcji, a także minimalizuje straty finansowe spowodowane chorobami zwierząt;
  • poprawa warunków pracy – utrzymanie czystości i higieny w gospodarstwie rolnym tworzy zdrowsze środowisko pracy;
  • oszczędności – dotacja zmniejszaja koszty inwestycji, a w dłuższej perspektywie pomaga obniżyć wydatki na leczenie zwierząt i dezynfekcję.

Co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie na agregat do bielenia?

W celu otrzymania wsparcia finansowego należy złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nabór wniosków trwa, a szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej ARiMR. Wszystkie przydatne linki znajdziesz na końcu tego artykułu.

Walka z afrykańskim pomorem świń (ASF) wymaga zintegrowanego podejścia i zastosowania różnych narzędzi, w tym nowoczesnych urządzeń, takich jak agregaty do bielenia i dezynfekcji. Dzięki dostępnym dotacjom rolnicy mają szansę na zakup niezbędnego sprzętu. Pomoże on ochronić gospodarstwa przed groźnymi chorobami oraz poprawić w nich bioasekurację. W efekcie przyczyni się to również do zrównoważonego rozwoju rolnictwa w Polsce.

Linki do stron rządowych, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje na temat dotacji oraz radzenia sobie z ASF:

Refundacja do 80% – szczegóły dotyczące naboru wniosków 27.06-02.08.2024 r. wniosków (tutaj znajdziesz również materiały do pobrania, w tym instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie pomocy, a także wiele przydatnych załączników):
https://www.gov.pl/web/arimr/nabor-27-czerwiec—2-sierpien-2024-r

Bioasekuracja – refundacja do 100% wydatków poniesionych przez hodowcę trzody chlewnej (tylko do 26.07.24): https://www.gov.pl/web/arimr/bioasekuracja—refundacja-do-100-wydatkow-poniesionych-przez-hodowce-trzody-chlewnej

Informacje ogólne, dotyczące składania wniosków:
https://www.gov.pl/web/arimr/inwestycje-zapobiegajace-asf–juz-mozna-skladac-wnioski-o-wsparcie

Platforma do składania wniosków:
https://epue.arimr.gov.pl/

Jak działać w przypadku ogniska ASF w gospodarstwie:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zwalczanie

 

Artykuł, który może Cię zainteresować: Bielenie obory – kiedy? jak często? czym?

Dodaj komentarz