Gips szpachlowy jest znacznie gęstszy od gładzi. Cechuje go również zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia, dzięki temu sprawdzi się on doskonale podczas zakrywania ubytków i dziur w ścianach, łączenia płyt kartonowo-gipsowych, wypełniania bruzd na kable, a także obróbki narożników (oczywiście wzmocnionych wcześniej specjalnymi profilami aluminiowymi).
Masa przystosowana do szpachlowania może być nakładana na grubość do 10mm (w zależności od producenta). Dzięki temu możemy przy jej użyciu, w pewnym stopniu zminimalizować krzywizny ściany.
Kolejną cechą, która wpływa na dobre właściwości szpachli gipsowej, jest jej przyczepność do podłoża. Odpowiednio dobrany gips szpachlowy będzie dobrze utrzymywał się na większości powierzchni.
Oczywiście w przypadku bardzo gładkich, śliskich powierzchni konieczne może być wcześniejsze użycie gruntu szczepnego.
Jeżeli gips szpachlowy jest tak dobrym produktem, to po co używać gładzi gipsowej?
Otóż użycie gładzi może być niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany w możliwie jak najprostszy sposób.
Dlaczego najprostszy?
Przede wszystkim dlatego, że gips szpachlowy ciężko się szlifuje. Oczywiście można to zrobić, ale bardzo ciężko będzie uzyskać efekt taki jak przy użyciu gładzi gipsowej.
Gładź gipsowa, mimo że również wykonana jest na bazie gipsu, ma znacznie rzadszą konsystencję.
W jej składzie znajdziemy bardzo drobno zmielony gips. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako końcowa warstwa wygładzająca ściany.
Rzadsza konsystencja pozwala również na łatwiejsze nakładanie mieszanki na ścianę równą warstwą.
Dzięki elastyczności i łatwości szlifowania, gładzie gipsowe są doskonałym wyborem jako ostatnia -przed malowaniem- warstwa na ścianie.