Przeciwskazaniem do wykonywania termoizolacji jest etap prac, na jakim znajduje się budowa domu. Musimy pamiętać, że wilgoć zawarta w różnego rodzaju zaprawach, tynkach i wylewkach musi mieć możliwość odparowania. Jest to konieczne, aby zapobiegać gromadzeniu się tzw. wilgoci technologicznej. W związku z tym z wykonywaniem termoizolacji nie należy się spieszyć.
Fachowcy rekomendują wykonywanie izolacji po około 6-12 miesiącach od wzniesienia budynku. Oczywiście w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek i np. budynek wzniesiony w czerwcu przy dobrej pogodzie możemy ocieplić jesienią, aby uniknąć zawilgotnienia w okresie zimowym.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wykonywania ocieplenia budynku, jest temperatura na zewnątrz. Producenci materiałów izolacyjnych zalecają, aby prace ociepleniowe wykonywać w temp. od 5 do 25 st. C.
Prac termomodernizacyjnych nie należy również wykonywać na ścianach z wyraźnymi spękaniami lub starym odspajającym się tynkiem. Podłoże tego typu nie będzie wystarczająco dobrym oparciem dla warstwy tynku elewacyjnego i nie będzie w sposób prawidłowy chroniło przed ucieczką ciepła.