Izolacja fundamentów — jak prawidłowo ocieplić fundament starego domu?

Izolacja fundamentów — jak prawidłowo ocieplić fundament starego domu?

Kupując stary dom, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ilości pracy, jaką będziemy musieli włożyć, aby budynek służył nam przez kolejne lata. Jednym z elementów, jaki powinien zostać wykonany w każdym budynku, jest odpowiednia izolacja fundamentów. Dobrze zabezpieczony fundament to mniejsze koszty ogrzewania domu. Taki wydatek zwraca się więc bardzo szybko. 

Czy nowa izolacja fundamentów zawsze jest konieczna?

W starym budownictwie izolacja fundamentów albo nie była wykonywana, albo została wykonana w sposób niespełniający obecnych norm.

 Głównym powodem słabej jakości izolacji, był brak niezbędnych do jej wykonania materiałów o które -jeszcze kilkanaście lat temu- było naprawdę ciężko. Zważywszy na to, część ludzi rezygnowała z jej wykonania. Ocieplenie i izolacja fundamentów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem ze względu na właściwości termiczne całego budynku. Dobrze zaizolowany fundament jest chroniony przed wilgocią. Minimalizuje to rozwój grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń i w piwnicach. 

Jeżeli stare fundamenty posiadają izolacje, warto zastanowić się nad jej ponownym wykonaniem. 

Jak zabezpieczyć stare fundamenty domu przed wilgocią?

Jeżeli decydujemy się na wyburzenie starego domu i budowę nowego na starych fundamentach, nie tylko oszczędzamy na budowie, ale też zyskujemy łatwy dostęp do już gotowych fundamentów. Dzięki temu o wiele prostsze staje się odkopanie fundamentów, osuszenie ich, a także wykonanie nowej izolacji i drenażu opaskowego.

W przypadku wykonywania izolacji fundamentów, na których aktualnie znajdują się ściany budynku, prace mogą być nieco utrudnione. W takiej sytuacji musimy minimalizować ryzyko uszkodzenia ścian budynku. W związku z tym przed przystąpieniem do pracy warto wykonać ekspertyzę konstrukcyjną.

Odkrywanie fundamentów można przeprowadzić na dwa sposoby: odkopując je na głębokość około 1 metra od poziomu gruntu lub też do poziomu ław. Druga metoda wymaga więcej pracy, ale daje lepsze efekty. 

Fundamenty odkopujemy odcinkami o długości około 1-2 metry. Nie należy odsłaniać całości fundamentów, ponieważ ryzykujemy ich osłabieniem. 

Aby budynek był w pełni zabezpieczony przed wilgocią, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej i pionowej. 

izolacaj fundamentów pozioma i pionowa
Ułożenie warstw izolacji poziomej i pionowej

Izolacja pozioma fundamentów

Poziomą izolacją nazywamy papę układaną na lepiku lub specjalną folię PCV, która powinna znajdować się między ławami a ścianami, jak również między ścianami murowanymi na fundamencie a fundamentem.

W przypadku starych domów zastosowanie hydroizolacji poziomej może być nieco utrudnione. 

Jeżeli słaby dostęp uniemożliwia wykonanie prawidłowej izolacji poziomej, można zastosować metodę iniekcji krystalicznej. Polega ona na nawierceniu w fundamencie otworów, przez które wprowadzamy do nich specjalną mieszankę wody, cementu portlandzkiego oraz aktywatora krzemianowego. Taka mieszanka w trakcie wysychania krystalizuje i dokładnie wypełnia pory ściany i fundamentu, tworząc warstwę nieprzepuszczalną dla wody. Jest to metoda łatwa i stosunkowo tania w wykonaniu. Często stosuje się ją także do osuszania ścian np. w przypadku podniesienia lustra wód gruntowych lub powodzi. 

Izolacja pionowa fundamentów

Izolacja pionowa zabezpiecza fundament i ściany przed bocznym wnikaniem wilgoci z gruntu. Powinna sięgać ona od stóp fundamentowych do wysokości około 1 metra nad powierzchnię gruntu. 

Izolacja ścian powinna być dostosowana do podłoża, na jakim znajduje się budynek i wysokości wód gruntowych. Zazwyczaj wystarczy zabezpieczenie ścian i fundamentu specjalną folią lub papą termozgrzewalną, którą pokrywa się styropianem i uszczelniającą masą bitumiczną lub polimerową. Masę możemy nanosić przy użyciu pędzla lub natryskowo, używając pistoletu tynkarskiego i kompresora. 

Należy pamiętać, że izolację wykonuje się gdy ściany są całkowicie suche. Zaleca się, aby po odkopaniu fundamentu poczekać kilka dni, aż ściany dokładnie wyschną. W tym czasie można również uzupełnić ewentualne ubytki w murze. W związku z tym prace izolacyjne zaplanujmy na okres letni. 

Dodaj komentarz