Gładzie – czym nakładać?

Nakładanie gładzi wałkiem i pistoletem - wady i zalety

Metod nakładania gładzi gipsowych jest wiele. Od tradycyjnego ręcznego nakładania przy użyciu szpachelki i łaty tynkarskiej, poprzez coraz bardziej popularne nakładanie wałkiem, aż do szybkiego natrysku masy gipsowej na ścianę pistoletem

Która z tych metod jest najszybsza? Która będzie najtańsza? Czy warto inwestować w agregat do gładzi?

Przed przystąpieniem do metody gładzenia ścian warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

  • jak dużą powierzchnię musimy pokryć gładzią,
  • ile mamy czasu,
  • jakiego typu gładź posiadamy

Warto pamiętać, że nie każda gładź nadaje się do nakładania natryskowego. Każdą gładź natomiast możemy nałożyć ręcznie. 

 

Nakładanie gładzi ręczne

Jest to najbardziej tradycyjna metoda, aby uzyskać idealnie gładkie ściany. Niestety wymaga ona wprawy i generuje dużą ilość bałaganu, a także wymaga więcej czasu niż pozostałe metody. Ręczne nakładanie gładzi możemy wykonać posiadając zaledwie podstawowe narzędzia takie jak: szpachelka i duża łata/szpachla do gładzi. 

Gotową mieszankę nanosimy na wcześniej zagruntowaną ścianę. Kolejne warstwy gładzi należy nakładać po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy – zazwyczaj jest to ok 1,5 godziny.

Metoda ta sprawdzi się najlepiej przy niewielkich pomieszczeniach.

Nakładanie gładzi wałkiem

Do nakładania wałkiem idealnie nadaje się gładź polimerowa.

Przed przystąpieniem do pracy musimy zaopatrzyć się w specjalny wałek przeznaczony do tego typu prac. Cena takiego wałka to od 30 – 100 zł w zależności od producenta. Do wyboru mamy wałki o różnych szerokościach, łatwo więc dobrać odpowiedniej wielkości sprzęt. 

Metoda ta jet o wiele lepsza od tradycyjnego ręcznego nakładania, również ze względu na ochronę kręgosłupa osoby wykonującej pracę. Wałki zazwyczaj umieszczone są na tzw. kiju – nie wymagają  więc ciągłego schylania się i ułatwiają pracę. Łatwiej również nałożyć gładź na powierzchnie położone wysoko np. sufity.  

Podobnie jak w przypadku nakładania ręcznego, powierzchnię należy wyrównać przy użyciu łaty lub dużej szpachli.

Natrysk gładzi agregatem 

Metoda ta gwarantuje największą oszczędność materiału, a także najszybszy czas wykonania. 

Niewątpliwą zaletą natrysku gładzi pistoletem jest uzyskanie równej grubości warstwy na całej powierzchni ściany. Ułatwi to znacznie, późniejsze równanie łatą lub długą szpachlą. 

Praca z agregatem do gładzi nie wymaga wielkiego wysiłku fizycznego. Gotową masę wystarczy wlać do zbiornika agregatu i uruchomić urządzenie. Gładź zostaje w wygodny i szybki sposób naniesiona na ścianę. 

Niewątpliwą zaletą agregatu do gładzi jest jego wielofunkcyjność. Urządzenie to pozwoli nam w szybki sposób gruntować ściany, szpachlować, nakładać gładź, tynk, a także malować. 

O tynkach poczytasz TUTAJ.

Pistolety do gładzi to najdroższa, ale tez najbardziej efektywna z przedstawionych metod nakładania mieszanki. Ze względu na koszty, przeznaczona jest raczej dla firm, zajmujących się wykończeniem wnętrz lub dla użytkowników, którzy budują własny dom i chcą zaoszczędzić wykonując pewne prace samodzielnie. 

Nakładanie gładzi jest niezwykle ważnym elementem wykończenia wnętrz. To taka kropka na i. Dzięki dobrze wykonanej gładzi nasze ściany zyskują nieskazitelny wygląd i ułatwiają malowanie. Warto więc poświęcić czas na dobór odpowiedniej mieszanki i urządzenia. 

 

Dodaj komentarz