Po zagruntowaniu podłoża możemy przystąpić do nakładania tynku.
W tym celu należy przygotować odpowiednio mieszankę (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Następnie przy użyciu agregatu tynkarskiego np. AGREKOM możemy przystąpić do natrysku obrzutki tzw. szprycowania ścian. Aby obrzutka była wykonana poprawnie, powinna ona pokrywać min. 80% ściany. Jest to ważne ze względu na przyczepność kolejnej warstwy tzw. tynku właściwego. Czas schnięcia obrzutki jest zależny od warunków atmosferycznych, przyjmuje się, że zwykle jest to 48h.
Po tym czasie należy rozpocząć natrysk tynku. Tynki cementowo wapienne zazwyczaj nakłada się na grubość ok 15mm (1 warstwa). Grubość zależy od nierówności ścian. Nadmiar tynku ściągamy łatą H. W miejscach, gdzie występują większe nierówności, możemy nałożyć kilka warstw tynku. Musimy pamiętać o kontroli poziomu i pionu ściany. Jeżeli nie dopilnujemy tego teraz, czeka nas późniejsze skrobanie ścian i równanie ich.
Tynk zostawiamy na ścianie na 24h. Kiedy lekko przeschnie, ale nie będzie jeszcze całkowicie suchy rozpoczynamy trapezowanie. Jest to wstępne równanie powierzchni przy użyciu łaty trapezowej. Na tym etapie warto również ponownie skontrolować pion i poziom, a także kąty.
Następnym krokiem jest zacieranie powierzchni przy użyciu pacy poliuretanowej, styropianowej lub z gąbką.
Po uzyskaniu powierzchni o odpowiedniej gładkości zostawiamy tynk do całkowitego wyschnięcia. Trwa to ok 30 dni. W tym czasie należy dbać o to, aby ściany nie schły zbyt szybko. Za krótki czas schnięcia, spowodowany np. przeciągami może powodować powstawanie mikropęknięć i osłabiać całą strukturę tynku.
Kiedy tynk całkowicie wyschnie należy zagruntować ściany i przystąpić do natrysku gładzi gipsowej.